CVRC Annual Awards

2016 award winners 


Championship rosettes: Emily Fleming, Clarissa DavisMegan Rose CurtisEmily McNameeShelly ParishBecky ShortKatherine PittamRachel Billing, Aidan Billing, Tammy JonesFrancesca TomkinsonJazz RoachEllie CowlardWanda BryanGill HensleyLisa HayworthEmily GarrettAbbie SalterClaire CostelloKatie ThomasJuliet White 

Junior dressageEllie Cowlard 

Junior sj - Aidan Billing 
Junior FOTH - Aidan Billing 
Most improved junior - Ella White 
Most improved pony - Misty (Jessica Ross)
Best junior - Aidan Billing 
Junior runner upEllie Cowlard
Senior dressageShelly Parish
Senior sjFrancesca Tomkinson
Senior FOTH Becky Short
EnduranceKerry Louise Lloyd
ROR - Dakota Boy
Members series Sally Golding
Most improved over members seriesSusan Parker
Most improved rider Ruth Hackett
Most improved horse - Boo (Sally Farwell)
Helpers award Pamela Higgins
Best new memberEmma Curwood
Lucky award - Gaytonian Floyd 
Gaeloch trophy - Jazz 
Chairmans awardKaren Kendall

2019 award winners

Championship rosettes: Elspeth Fountaine, Sharon Coleman, Gillian Duckworth, Ellie Cowlard, Niff Whitton, Shelly Parish, and Nicola Dos Santos

Junior dressage - Ellie Cowlard

Most improved junior - Rose Vella

Most improved juniors horse / pony - Barrie (Rose Vella)

Best junior - Ellie Cowlard

Senior dressage - Elspeth Fountaine

Show jumping - Jodie Nixon

Horse trials - Nicola Dos Santos

Festival of the Horse - Nicola Dos Santos

Endurance - Lisa Hayworth

ROR - Mixed Bold Leigh (Sue Parker)

Most improved rider - Dawn Goff

Most improved horse - Maverick / Dora (Jane Bird)

Best new member - Kaye Tannock

Summer members dressage series - Gillian Duckworth and Red Bog Lady

Most improved over the dressage series - Steph Dee and A Little Paris

Helpers award - Vanessa Woodhouse

Surprise award - Diana Theophilus

Gaeloch trophy - Harvey (Karen Browne)

Lucky trophy - Noodle (Susie Jones)

Chairman's award - Gillian Duckworth

2017 award winners

Championship rosettes – Lisa Hayworth, Jo McCormac, Deborah Sherwood, Natalie Oliver, Hazel Pridgeon, Gill Hensley, Shelly Parish, Tamasine Thompson, Victoria Knapp, Emily Fleming, Clarissa Davis, Becky Short, Sharon Coleman, Elspeth Fountaine, Laura Johnson, Claire Marshall, Becky Disney, Jenna Kendall, Sinead Fitzpatrick, Helen Leeson, Susan Parker, Ellie Cowlard, Claire Costello, Juliet White, Meg Tarpley

Junior Dressage – Ellie Cowlard

Junior Jumping Derby – Emily McNamee

Most Improved Junior – Harriet Clare 
Most Improved Pony – Ellie (Emily McNamee)  
Best Junior – Ellie Cowlard
Senior Dressage – Shelly Parish 

Senior Horse Trials – Elspeth Fountaine 
Senior Jumping Derby – Rachel Billing 

Senior Showjumping – Becky Short

Endurance – Lisa Hayworth
ROR – Royal Ascot Trip (Debbie Ross)

Most Improved Senior – Pollie-Anna Paige 

Most Improved Horse – Muzzie (Catharine Leatherland)
Members Series – Camilla Haw 
Most Improved Over Members Series – Rachel Williams 
Helpers Award – Claire Baker 
Best New Member – Kimberley Fay 
Chairmans Award – Gill Hensley  
Gaeloch Trophy – Blackwood May Blossom (Becky Short)
Lucky Award – Clippy (Sinead Fitzpatrick)